Badanie USG Warszawa
Udając się na badanie usg nie trzeba się szczególnie przygotowywać.
Niekiedy jednak lekarz może zalecić zgłoszenie się na badanie na czczo, aby uniknąć sytuacji, gdzie obraz badanego miejsca nie będzie dostatecznie dokładnie widoczny. Badania usg warszawa z reguły nie wymagają od pacjentów długiego czasu oczekiwania. Zazwyczaj od rejestracji do wykonania badania upływa od kilku do kilkunastu dni. W wyjątkowych sytuacjach, w zależności od przychodni lub gabinetu, może okazać się, że albo badanie jest wykonane od razu albo czas oczekiwania będzie nieco dłuższy i wyniesie kilka tygodni.
Terminy przyjęcia pacjentów na badanie ultrasonografem są różne w zależności od przychodni i typu usg jaki ma być wykonane. Jeśli są to kwestie związane z koniecznością nagłej diagnostyki, to naturalnie takie badania są wykonywane od razu. Bywają bowiem taki gabinety, które są wyposażone w sprzęt wykonujący tego rodzaju badania. Są to zwłaszcza gabinety ginekologiczne oraz endokrynologiczne. W takich gabinetach najczęściej w ramach umówionej wcześniej wizyty badania ultrasonografem są wykonywane na bieżąco, jeszcze na tej samej wizycie i bez konieczności umawiania się na nowy termin.
Jeśli natomiast w grę wchodzi kwestia samej profilaktyki np. piersi, to może okazać się konieczne zgłoszenie się na wizytę do lekarza specjalisty, po czym już ze skierowaniem, zarejestrowanie się na samo badanie usg.
Oczywiście wpływa to na czas oczekiwania na uzyskanie wyniku, ale w niektórych przypadkach nie ma innej możliwości. Najczęściej wynik badania usg otrzymywany jest w niedługim czasie po wizycie, zwłaszcza jeśli badanie jest wykonywane przez lekarza już w trakcie umówionej wizyty. Jeśli natomiast wykonywane jest w innym terminie, to wynik również może być gotowy do odbioru później.
Badania usg chociaż najczęściej kojarzą się pacjentom z dziedziną ginekologii i położnictwa, to jednak same urządzenia są wykorzystywane również w innych sytuacjach. Wspomniane powyżej gabinety endokrynologiczne wykorzystują badania tą technologią do diagnostyki chorób tarczycy. Dzięki badaniom usg diagnostyka i leczenie chorób tarczycy stało się o wiele prostsze. Większość gabinetów tej specjalizacji jest wyposażonych w ultrasonograf, aby rzetelniej ocenić stan zdrowia pacjenta, tym bardziej, że badania kontrolne odbywają się najczęściej raz na kilka miesięcy, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Kiedy lekarz zaleci wykonanie badanie usg, nie ma konieczności szczególnego przygotowania pacjenta. Badania ultrasonografem są całkowicie bezpieczne dla pacjenta, nie są w żaden sposób inwazyjne. Przebieg badania usg polega na ocenie stanu zdrowia i wymiarowaniu zmian poszczególnych tkanek miękkich w organizmie. Jest to możliwe dzięki przesuwaniu głowicy z sondą po miejscu badanym, zwilżonym wcześniej specjalnym żelem medycznym, a następnie przesłaniu obrazu do urządzenia z monitorem. Kiedy obraz jest już przesłany, lekarz może wymierzyć wyświetlone na ekranie obszary. Wyniki zostają zapisane w urządzeniu lub wydrukowane w postaci zdjęcia z opisem.