Charakterystyka i wykorzystanie ssaków medycznych

Ssaki medyczne to urządzenia służące do odsysania płynów i wydzielin, takich jak krew lub śluz, w sposób bezpieczny dla pacjenta, bez ryzyka uszkodzenia tkanek i struktur w jego organizmie. Wykorzystywane są w placówkach opieki zdrowotnej i w karetkach ratunkowych, często okazują się niezbędne podczas opieki domowej nad pacjentami cierpiącymi na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Charakterystyka ssaków medycznych

Producenci urządzeń medycznych oferują szeroki wybór ssaków o różnych parametrach i przeznaczeniu. Obok prostych ssaków obsługiwanych ręcznie dostępne są urządzenia zasilane elektrycznie i akumulatorowo. Wybór konkretnego rozwiązania zawsze musi być podyktowany potrzebami w danym zastosowaniu – inne wymogi stawia się ssakom wykorzystywanym podczas skomplikowanych operacji, inne tym do użytku domowego. Najważniejsze parametry ssaków medycznych to dynamikawydajność (mierzona w litrach na minutę) oraz pojemność zbiornika. Na wydajność i dynamikę ssania wpływa wiele czynników. Wśród nich najważniejsze są wymiary węży ssących, parametry pompy i pojemność pojemnika. Niektóre ssaki uniwersalne umożliwiają regulację dynamiki ssania poprzez zmianę pojemności zbiorników.

Przy wyborze ssaka medycznego warto zwrócić uwagę na jego klasę. Ssaki klasy CF zapewniają najlepszą kontrolę i sterowanie urządzeniem, umożliwiają bardzo precyzyjną regulację zasysania; są to jedyne ssaki dopuszczane do użytku podczas operacji na otwartym sercu. Do wykonywania rutynowych zabiegów zazwyczaj wykorzystuje się ssaki klasy BF, natomiast w opiece domowej wystarczające okazują się zwykle urządzenia klasy B – choć jest to najniższa klasa wg normy ISO, ssaki są bezpieczne, łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji.

Wykorzystanie ssaków medycznych

Kiedy klienci pytają o najlepszy ssak z naszej oferty, odpowiadam pytaniem o jego przeznaczenie. Inne produkty polecamy na wyposażenie karetek, inne do gabinetów stomatologicznych, jeszcze inne do użytku domowego. W tym pierwszym przypadku najważniejsza jest dynamika ssania, bo w nagłych wypadkach trzeba jak najszybciej oczyścić drogi oddechowe pacjenta. Sprzęt dla służb ratunkowych musi być też lekki i wytrzymały. Poza tym powinien możliwie długo działać na akumulatorze, ale umożliwiać też pracę w trybie zasilania z sieci – opowiada ekspert ze sklepu medycznego Medseven.

Na salach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii ssaki wykorzystywane są nie tylko do usuwania płynów, ale niekiedy również gazów i tkanek. Urządzenia te muszą być niezawodne, wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości; powinny być wyposażone w filtry antybakteryjne i zabezpieczenia przed przepełnieniem. Materiał wykonania zbiorników oraz węży musi umożliwiać ich sterylizację w wysokiej temperaturze.

Ssaki medyczne używane są też do usuwania wydzielin z dróg oddechowych przewlekle chorych pacjentów leczonych w warunkach domowych. Chociaż są to urządzenia niewielkich rozmiarów, mają duży przepływ. Aby zapewnić chorym możliwość przemieszczania się, wyposażane są w akumulatory lub ładowarki samochodowe. Poręczna konstrukcja i kompaktowe wymiary pozwalają na łatwe przenoszenie takich ssaków. Najlepiej, by wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia opiekun skonsultował z lekarzem prowadzącym.