Jak działa YK-11 w organizmie sportowców?

YK-11 to zdobywający popularność preparat anaboliczny, który w swoim składzie zawiera (17α,20E)-17,20-[(1-methoxyethylidene)bis-(oxy)]-3-oxo-19-norpregna-4,20-diene-21-carboxylic acid methyl ester, inaczej nazywane identycznie jak nazwa specyfiku, czyli YK-11. Jest związkiem, który strukturalnie jest zbliżony do DHT, które powszechnie zaliczane jest do SARMs, czyli związków charakteryzujących się selektywną aktywacją receptorów androgenowych. Z kolei, mianem receptorów androgenowych określa się część grupy receptorów jądrowych, które są odpowiedzialne za regulowanie transkrypcji docelowych genów. 

Jak działa YK-11 w organizmie sportowców?

YK-11 odkryty został dopiero w 2011 roku przez naukowca Yuichito Kanno. Jego badania udowadniały, że ten związek należy do SARM. Wykazał, że jego działanie jest zbliżone do innych steroidów, jednak w rzeczywistości nimi nie jest. Jego działanie wykazuje wyłącznie minimalne skutki uboczne. Kluczową kwestią jest głównie sposób przyjmowania, z zachowaniem prawidłowych dawek, które rzutują na efekty kuracji.

Badania wykazują, że YK-11 do pewnego stopnia umożliwia zmniejszenie aktywności miostatyny. Miostatyna jest białkiem, które wytwarzane i uwalniane przez ludzki organizm. Te białka, jeżeli występują w dużej ilości to są nazywane myokinami. Mięśnie w organizmie uwalniają je, aby zahamować nadmierny i niekontrolowany rozrost mięśni. Najczęściej są uwalniane w trakcie podnoszenia ciężarów poprzedzonego przez wystąpienie skurczu komórek mięśniowych. YK-11, jako inhibitor miostatyny, umożliwia zmniejszenie ilości miostatyny, która krąży w organizmie. Wówczas budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej jest o wiele łatwiejsze i szybsze

Co daje stosowanie YK-11?

Wiązanie YK-11 z receptorami androgennymi w organizmie, umożliwia polepszenie poziomu czynników anabolicznych produkowanych przez mięśnie. Wówczas dochodzi do zwiększenia przyrostu masy mięśniowej. W zestawieniu z innymi SARM, YK-11 daje zadziwiające efekty. Liczne badania naukowe to potwierdzają. Zgodnie z wyciąganymi z nich wniosków, YK-11 silniej oddziałuje na komórki mięśniowe. Z badań wynika, że większa ilość komórek anabolicznych została wytworzona przez mięśnie po podaniu 500nmol YK-11 niż miało to miejsce po przyjęciu testosteronu. 

YK-11 pozwala skutecznie zwiększyć tkankę mięśniową, zupełnie jak inne substancje należące do SARM. Regularne przyjmowanie YK-11 stwarza doskonałe warunki do rozwoju nowych komórek, wzrostu ilość tkanki mięśniowej oraz retencji mięśni. Największą zaletą, w porównaniu do dostępnych na rynku stereoidów, jest minimalne ryzyko wystąpienia uciążliwych skutków ubocznych. Doceniło to wielu kulturystów, którzy cenią sobie substancje silnie wspomagające wzrost mięśni bez powodowania szkody dla organizmu. W szczególności polecany jest dla osób, które dążą do zbudowania sylwetki opartej na beztłuszczowej masie mięśniowej. Preferowany jest także przez sportowców, którzy chcą utrzymać wypracowane mięśnie po cyklach a równolegle posiadać ilość komórek tłuszczowych pod nadzorem. 

YK-11 a testosteron – porównanie działania

Testosteron to nieodłączny hormon w każdym organizmie. Jest on samodzielnie wytwarzany, a następnie wykorzystywany. Testosteron posiada dwie, bardzo istotne funkcje. Z jednej strony jest kluczowym hormonem płciowym, a z drugiej stanowi steryd anaboliczny. Testosteron jest wykorzystywany przez sportowców, ponieważ jego działanie jest zbliżone do sterydów. Umożliwia osiągnięcie zwiększonej masy ciała, większą siłę i wzrost mięśni beztłuszczowych. Jednocześnie, testosteron zapewnia większą witalność. 

Porównanie szkodliwości stosowania

SARM YK-11 wraz z testosteronem współdzieli funkcje oraz struktury. Rozbieżność pomiędzy nimi wynika z kierunku uczęszczania. Testosteron dociera do wielu komórek, a YK-11 charakteryzuje się wyłącznie selektywnością w komórkach, na które oddziałuje. Nadmiar testosteronu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, doprowadza m.in. do rozrostu prostaty. Niepożądane działania dyskwalifikują dłuższe przyjmowanie testosterony. W jego przypadku, szkody przeważają nad korzyściami. 

W przypadku SARM YK-11, jego zażywanie jest bezpieczniejsze w odniesieniu do testosteronu. Nie wywołuje skutków ubocznych podczas stosowania przy zachowaniu określonych reguł dotyczących instrukcji stosowania oraz dawki. Przekroczenie dozwolonej ilości może skutkować uszkodzeniem wątroby. Stosowanie go przez określony czas przez kulturystów umożliwi osiągnięcie zamierzonego wzrostu mięśni beztłuszczowych. 

Skutki uboczne działania

Testosteron powoduje następujące skutki uboczne: krzepliwość krwi, zaburzenia snu, trądzik. Istnieją także przesłanki, że przyjmowanie testosteronu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Z kolei YK-11 u wielu osób nie wywołuje żadnych skutków ubocznych działania lub są nieistotne i niezauważalne. 

Dlaczego warto przyjmować YK-11?

Lista korzyści wynikających z przyjmowania YK-11 jest imponująca. Jedynym warunkiem jest przestrzeganie określonych dawek, które umożliwiają utrzymanie YK-11 na optymalnym poziomie. W przeciwieństwie do innych sterydów, zalety stosowania YK-11 nie są silnie powiązane z negatywnymi konsekwencjami działania specyfiku w organizmie. 

Wzrost siły mięśni

Z raportu wykonanego przez Kanno wynika, że mięśnie o wiele intensywniej reagują na działanie YK-11, niż ma to miejsce w przypadku stosowania DTH. Jego działanie było licznie potwierdzane przez kolejne badania. Wskazywano w nich, że YK-11 jest idealnym związkiem dla sportowców i kulturystów, którzy dążą do osiągnięcia silniejszych i wytrzymalszych mięśni. Jest to możliwe z uwagi na stymulowanie komórek mięśniowych do produkowania zwiększonych ilości folistatyny. Mięśnie posiadają zwiększoną i maksymalną wytrzymałość.

Rozrost mięśni

YK-11 cechuje się działaniem selektywnym na komórki, na których pracuje. Wykazuje działanie pozwalające na zwiększenie aktywności anabolicznej komórek mięśniowych umożliwiające ich wzrost, bez równoległego występowania skutków ubocznych. 

W przypadku SARM YK-11 nie wykazano działania, które doprowadziłoby do zmiany innych genów. Swoim działaniem nie wpływa na działanie receptorów androgennych, które umiejscowione są w stawach, prostacie, kościach lub innych miejscach ciała. 

Szybsza utrata tłuszczów

Kolejną korzyścią wynikająca ze stosowania SARM YK-11 jest szybsza utrata tkanki tłuszczowej. Jest to skutek uboczny działania tego związku na mięśni, który stwarza możliwość do lepszego ukształtowania sylwetki. 

Skutki przekroczenia dopuszczalnej dawki

Za wystąpienie poważnych skutków ubocznych, wynikających ze stosowania YK-11, odpowiada w większości przekroczenie dziennej dawki zalecanej przez producenta. 

Skutki uboczne, podczas prawidłowego stosowania, występują niezwykle rzadko. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • szybszy wzrost włosów – w zależności od indywidualnych preferencji może być to korzyść lub problem. YK-11 charakteryzuje się przyspieszaniem wzrostu włosów, dlatego sięgają po niego sportowcy, którzy borykają się z przedwczesną utratą włosów.

  • zwiększona agresja – w niektórych przypadkach, może okazać się, że osoba przyjmująca YK-11 może stać się bardziej agresywna. Wówczas skazane jest obniżenie dawki.

  • powiększona pierś – u nielicznych osób odczuwalne jest drganie w piersi oraz niewielki ich przyrost. 

Wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych wymaga natychmiastowego przerwania kuracji. Kiedy objawy są bardzo niepokojące to konieczna może okazać się konsultacja stanu zdrowia z lekarzem. Krótki okres dostępności substancji na rynku, nie przedstawił uzależnienia organizmu od YK-11. Warto pamiętać, że dotyczy to osób, które przyjmują tę substancję w ilościach bezpiecznych, dopasowanych do organizmu. 

Ponadto, YK-11 jest bezpieczny w stosowaniu dla kobiet w przeciwieństwie do testosteronu. Dla kobiet określone są jednak niższe dawki. Nie muszą wówczas obserwować organizmu pod kątem wirylizacji oraz innych skutków ubocznych. YK-11 to szansa dla kobiet, które dążą do uzyskania idealnej i wymarzonej sylwetki.