Jakie szczoteczki do zębów są rekomendowane przez stomatologów?

Codzienna higieny jamy ustnej pomaga zachować zdrowe zęby na długie lata. Bardzo ważnym jej elementem jest przede wszystkim regularne szczotkowanie, najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej 2 razy dziennie. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę. Dentyści rekomendują szczoteczki soniczne, za pomocą których o wiele efektywniej doczyścimy zęby.

Czym różni się szczoteczka soniczna od manualnej?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie różni się szczoteczka soniczna od manualnej? Otóż ta druga wymaga użycia siły fizycznej, aby doczyścić zęby. Szczoteczkę manualną należy prowadzić w odpowiedni sposób, jednocześnie dociskając ją tak, aby nie uszkodzić dziąseł. Tymczasem szczoteczki soniczne działają na nieco innej zasadzie. Ich użycie nie wymaga regulowania przez nas siły nacisku, gdyż szczoteczka obraca się automatycznie w taki sposób, aby dogłębnie oczyścić zęby oraz przestrzenie między zębowe. Za pomocą szczoteczki sonicznej o wiele łatwiej utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż pracuje ona praktycznie za nas.

Szczoteczka rekomendowana przez stomatologów

Faktem jest, iż zdecydowana większość osób dorosłych zmaga się z próchnicą. Jest to choroba spowodowana nieodpowiednim czyszczeniem zębów, przez co pozostają na nich resztki pokarmu, będące pożywką dla bakterii. Niestety, dokładne umycie zębów za pomocą szczoteczki manualnej jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż nie jesteśmy w stanie „zajrzeć” za jej pomocą w każdy zakamarek, zwłaszcza jeśli nasz zgryz nie jest idealnie prosty. Dlatego też stomatolodzy rekomendują szczoteczki soniczne, które dokładnie wyczyszczą nasze zęby bez zbędnego wysiłku. Można powiedzieć, że niepozorna szczoteczka wykona większość pracy za nas, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długie lata.

Codzienna higienizacja kluczem do sukcesu

Szczoteczki soniczne powinny na stałe zagościć w naszych łazienkach, niemniej jednak musimy pamiętać, aby przestrzegać także pozostałych zasad dbania o zęby. Przede wszystkim szczotkujemy je 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Używamy również profesjonalnych nici dentystycznych, które służą do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Zamiast nich można sięgnąć po szczoteczki irygacyjne, nazywane również mini szczoteczkami. Na koniec warto przepłukać jamę ustną płynem do płukania, którego rodzaj dobieramy indywidualnie do naszych potrzeb. To właśnie kilka prostych zasad, których przestrzeganie uchroni nas przed próchnicą.