Kiedy warto skorzystać z usług osteopaty?

W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami dotyczącymi narządów ruchu i wewnętrznych. Co więcej, duża ilość z tych przypadków jest ciężka w rozpoznaniu i wymaga długiego leczenia, którego powodzenie nigdy nie jest gwarantowane. To właśnie dla ludzi borykających się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, osteopatia może okazać się skuteczną drogą do wyzdrowienia.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to dziedzina medycyny zajmująca się organizmem człowieka traktowanym jako jedna całość. Jej twórcą jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still, który w roku 1892 założył Amerykańską Szkołę Osteopatii, funkcjonującą do dziś pod nazwą A.T. Still University. Osteopaci podchodzą do ludzkiego organizmu w bardzo nietypowy dla współczesnej medycyny sposób. Uważają bowiem, że ogólny stan zdrowotny składa się z dwóch sfer, fizycznej i psychicznej. Każda z nich jest równie ważna i zasługuje na osobną analizę, aby umożliwić skuteczne leczenie dolegliwości. Można powiedzieć, że osteopatia to nie tylko praktyczne zabiegi, ale również filozofia leczenia, która często zaskakuje pozytywnymi wynikami.

Jakie schorzenia leczy osteopata?

Osteopatia dzięki swojemu uniwersalnemu podejściu do leczenia jest przeznaczona do kuracji wielu odrębnych schorzeń. Jednakże głównym aspektem, którym zajmuje się ta dziedzina nauki, są choroby narządów ruchu i wewnętrznych. Jednymi z najpopularniejszych zagadnień leczonych poprzez osteopatię są:

  • dyskopatie,
  • wady postawy,
  • zmiany pourazowe kręgosłupa i stawów,
  • osłabienie odporności,
  • stany depresyjne,
  • nawracające migreny, dokuczliwe bóle głowy,
  • schorzenia układów narządów wewnętrznych (oddechowy, pokarmowy, krążenia).

Osteopatia — wykształcenie

Obecnie osteopata może zdobyć wykształcenie uprawniające do leczenia na kilka różnych sposobów. Jednakże warto zwrócić uwagę na terapeutów będących absolwentami sprawdzonych uczelni. Przykładem jednej z nich z pewnością jest FICO-MUM, posiadający jako jedyny w Polsce program studiów medycyny osteopatycznej z akredytacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kto powinien skorzystać z usług osteopaty?

Usługi osteopaty są szczególnie polecane dla osób zmęczonych tradycyjnymi metodami leczenia. Po wielu nieudanych próbach terapii i nieskutecznie dobranych lekach naturalnym zjawiskiem jest zniechęcenie, które z pewnością nie pomoże w rekonwalescencji. W takich przypadkach osteopatia może okazać się doskonałym rozwiązaniem problemu zdrowotnego.

Czy osteopatia jest skuteczna?

Osteopatia dzięki swojemu niekonwencjonalnemu podejściu do leczenia jest w wielu przypadkach bardzo skuteczna. Należy pamiętać, że zabiegi są wykonywane przez profesjonalistów po odpowiednim szkoleniu, znających doskonale ludzkie ciało i jego właściwości. Ich wiedza połączona z holistycznym podejściem często okazuje się połączeniem, które zapewnia powrót do pełni zdrowia.

Ile trwa i jakie są koszty leczenia?

Wizyta u osteopaty zazwyczaj trwa od 30 minut do 1 godziny. Już podczas pierwszego spotkania specjalista postara się połączyć uciążliwe dolegliwości w jeden logiczny ciąg. Następnie dobierze odpowiednio metodę leczenia, ustali częstotliwość i sposób przeprowadzania sesji. Koszt jednego spotkania nie powinien w większości przypadków przekroczyć kwoty 180 złotych. Przed wyborem właściwego osteopaty, najlepiej wyselekcjonować kandydatów z dobrym wykształceniem, co zazwyczaj skutecznie uchroni przed nieudaną wizytą.