Płaskostopie poprzeczne – popularny problem?

Płaskostopie poprzeczne to mityczne schorzenie wywodzące się z czasów lekcji WF w szkole podstawowej. To właśnie tam, pierwszy raz mogliśmy zetknąć się z tym problemem. Część uczniów kierowana była na lekcje korekcyjne, których celem było wyrównanie dysfunkcji ruchowych. Płaskostopie poprzeczne może nie dawać dolegliwości bólowych przez długi okres czasu. Niekiedy zdarza się, że przez całe życie ludzie z tym schorzeniem funkcjonują całkiem normalnie. Problem pojawia się dopiero w przypadku przyczyny choroby, znanej jako metatarsalgia. Z badań wynika, że to kobiety częściej cierpią na płaskostopie – szczególnie po 50. Roku życia, kiedy znacznie sprawa poziom estrogenów w organizmie.

Geneza płaskostopia wywodzi się z ułożenia stopy, która posiada trzy podstawowe punkty podparcia – głowę I i V śródstopia i piętę. Trójkąt ten tworzy łuki, podtrzymywane przez mięśnie i więzadła. Nierównomierne obciążenie, wyłączające pracę wysklepienia znajdującego się za poduszeczkami palców, oznacza płaskostopie. Nie jest to jednak wyrok. Bynajmniej nie w większości przypadków. Problem pojawia się dopiero w momencie, w którym wada powoduje znaczące dolegliwości bólowe, objawiające się odciskami na II i III głowie kości śródstopia. W miejscach tych po czasie pojawiają się dolegliwości bólowe. Zmiany zwyrodnieniowo-zapalne nerwów powodowane są przez wieloletnie przeciążenia tych punktów.

Płaskostopie poprzeczne leczenie – wkładki doskonałym wyborem

W przypadku metatarsalgii trzeba działać szybko i sprawnie, aby możliwe, jak najszybciej wyeliminować dolegliwości bólowe. Wkładki na płaskostopie poprzeczne to idealne rozwiązanie, pozwalające na korygowanie ustawienia stopy, odciążenie punktów zapalnych i zlikwidowanie dolegliwości bólowych. W celu dopasowania ich do stopy, należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który przy użyciu komputerowego badania stopy określi wkładkę dostosowaną do naszych potrzeb.