USG jąder – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
USG jąder – jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
USG jąder jest badaniem, o którym wielu mężczyzn woli nie myśleć. Przeważnie wykonywane jest w celu sprecyzowania, w jakim stanie są jądra, najądrza oraz cała moszna. Zastanawiasz się, po co tak naprawdę robi się takie badanie? A może chciałbyś wiedzieć, jak wygląda takie badanie i czy trzeba się do niego jakoś przygotować? Zapraszamy do krótkiej lektury! Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkich potrzebnych informacji.
USG jąder – po co robi się badanie?
USG jąder wykonywane jest wtedy, gdy zachodzą zmiany w wyglądzie jąder. Wszelkie powiększenia, zmniejszenia, zaczerwienienia, wyczuwalne guzki czy opuchlizna są wskazaniami do wizyty u
specjalisty i badania. Również ból i dyskomfort w obrębie jąder mogą być wskazaniem do skierowania na badanie, dlatego nigdy nie należy bagatelizować symptomów. Pamiętajmy, że mogą one świadczyć o poważnych dolegliwościach, w tym na przykład o stanie zapalnym jądra lub najądrza, guzie moszny, żylakach powrózka nasiennego, krwiaka jądra, czy nawet o przepuklinie pachwinowej.
USG jąder – jak wygląda badanie?
Samo badanie jest proste i nie różni się praktycznie niczym od USG innych części ciała. Wykonywane może być w dwojaki sposób: na stojąco lub na leżąco. Lekarz nanosi na mosznę żel, który pozwala sprawnie przesuwać głowicą aparatu po ciele i rozpoczyna badanie. Na początek przygląda się zdrowemu jądru, później przechodzi do drugiego, problematycznego. Obraz, który uzyskuje lekarz, pozwala ocenić wielkość jądra i najądrza, jego unaczynienia oraz echostruktury. Na zakończenie badania lekarz drukuje wybrane obrazy, opisuje je, a pacjent po usunięciu żelu z ciała może się ubrać.
USG jąder, a przygotowanie do badania
Tak naprawdę usg jąder warszawa nie wymaga specjalnego przygotowania i nie ma żadnych przeciwwskazań, by poddać się temu badaniu. Jednak w przypadku odczuwania silnego bólu jąder lub otwartych ran na mosznie, warto poinformować lekarza jeszcze przed rozpoczęciem badania, gdyż to może prowadzić trudności w jego wykonaniu.