USG prostaty Warszawa. Co to jest prostata?
USG prostaty Warszawa. Co to jest prostata?
Gruczoł prostaty, zwany inaczej gruczołem krokowym, to część męskiego układu moczowo-płciowego. Usytuowany jest pod pęcherzem moczowym, obok przewodu moczowego, który wyprowadza mocz z pęcherza. Właśnie to miejsce to źródło problemów, ponieważ prostata wraz z wiekiem rozrasta się, powodując uciskanie przewodu moczowego, co utrudnia oddawanie moczu. Objawem jest skąpy strumień moczu, konieczność częstego oddawania moczu, trudność z rozpoczęciem czy zakończeniem mikcji (oddawanie moczu), poczucie nieopróżnionego pęcherza, ciągłe zakażenia pęcherza i niekiedy – krew w moczu, w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych w ściankach dróg moczowych. Prostata dokucza często mężczyznom po 50 roku życia, w wieku 60 lat występuje już u połowy panów, a w wieku 80 lat choruje na tę przypadłość już 90% mężczyzn. Przerost prostaty to nie rak prostaty, a nawet nie powoduje ryzyka tej choroby. Chociaż niektóre objawy są zbliżone (powiększenie prostaty, wzrost PSA), ich przyczyny leżą gdzie
indziej. Nie rozpoznano do końca przyczyn tej dolegliwości. Główną winę skupia się na zmianach hormonalnym u dojrzałych mężczyzn, głównie zwiększona produkcja dihydrotestosteronu z testosteronu oraz estrogenu, nasilająca się wraz z wiekiem. Obniżony poziom testosteronu, a zarazem podwyższone stężenie estrogenu we krwi wpływa bezpośrednio na namnażanie się komórek i przerost prostaty. Zdiagnozowanie jej opiera się na wykonaniu badania ultrasonograficznego, np. przez powłoki brzuszne.
USG prostaty Warszawa. Co to jest USG prostaty?
Badanie USG prostaty przez powłoki brzuszne ocenia pęcherz moczowy, gruczoł krokowy (tj. miąższ gruczołu i pomiary prostaty) oraz stwierdza zaleganie moczu po opróżnieniu pęcherza. Ocena objętości pęcherza moczowego po oddaniu moczu wnioskuje o przeroście prostaty. Do wykonania USG prostaty najczęściej zmusza: nieprawidłowości ukazane w badaniu per rectum, zły wynik oznaczenia PSA, przerost prostaty, występowanie raka prostaty w rodzinie, choroby zapalne prostaty oraz nieokreślone bóle podbrzusza. Aby wynik obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne był prawidłowy, koniecznym jest wypełnić pęcherz moczowy oraz oczyścić jelita z treści pokarmowej. Dzień przed planowanym badaniem pacjent powinien zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, owoców, ciemnego pieczywa, nie należy pić napoi gazowanych. Ostatni posiłek powinien być spożyty przed godziną 19, po którym należy zażyć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu. U osób z nadwagą lub ze skłonnością do zaparć należy zastosować ziołowe środki przeczyszczające dzień przed badaniem.