Różnice obrzęk lipidowy a limfatyczny

Ciężkie, opuchnięte nogi nie zawsze są oznaką długiej pracy w siedzącej pozycji czy słabego nawodnienia organizmu. Jest to często poważne schorzenie, które wymaga leczenia. Ważne jest jednak aby rozpoznać z jakim typem obrzęku mamy do czynienia, aby wszcząć odpowiednie leczenie.

Jakie są różnice między obrzękiem lipidowym a limfatycznym?

Obrzęk limfatyczny i lipidowy często są ze sobą mylone. Jednak już na pierwszy rzut oka można zauważyć wyraźne różnice. Warto pamiętać, że zaawansowane stadium obrzęku lipidowego może doprowadzać do powstawania wtórnego obrzęku limfatycznego, a to utrudnia diagnozę.

Podstawowe różnice między obrzękiem lipidowym a limfatycznym

Obrzęk lipidowy występuje tylko u kobiet. Mężczyźni są poddawani badaniom pod kątem obrzęku lipidowego. Gdy borykają się z obrzękami nóg jest on diagnozowany jako obrzęk limfatyczny.

Obrzęk lipidowy występuje głównie na kończynach dolnych, rzadko występuje na rękach natomiast obrzęk limfatyczny może pojawiać się również w okolicy ramion.

Obrzęk lipidowy występuje symetrycznie, dotyka obu kończyn w takim samym stopniu. Gdy występuje na jednej kończynie można stwierdzić, że jest to obrzęk limfatyczny.

Obrzęk lipidowy nie występuje na stopach i wokół kostek, najczęściej jest skupiony w okolicy bioder, ud i rzadko łydek. Kiedy pojawia się w dolnych okolicach kończyn charakteryzuje się go jako obrzęk limfatyczny związany z gromadzeniem się limfy w obrębie kostek i stóp.

Obrzęk można rozpoznać również po wyglądzie skóry. W przypadku obrzęku lipidowego skóra jest niezmieniona, może mieć cieńszą strukturę natomiast podskórna tkanka tłuszczowa twardnieje, jest zgrubiała, mogą pojawiać się guzki. W przypadku obrzęku limfatycznego skóra jest zgrubiała i twarda.

W przypadku wystąpienia obrzęku lipidowego często pojawia się łatwość tworzenia się siniaków. Natomiast w przypadku obrzęku limfatycznego obniża się odporność organizmu i występuje większa skłonność do infekcji i zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.