Wpływ stresu na życie erotyczne.

Nie od dziś wiadomo, że stres w życiu człowieka negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również i fizyczne. Co za tym idzie – przekłada się to także na sferę intymną. Niestety, seks i stres są ze sobą mocno skorelowane, a im więcej stresu w naszym życiu, tym mniej udane historie erotyczne. Lekarze bardzo często zwracają uwagę na fakt, że osoby żyjące w dużym napięciu doświadczają zaburzeń seksualnych.

 

Stres powoduje w organizmie wytwarzanie hormonów,

takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina, a te znacząco wpływają na metabolizm i odkładanie zbędnych kilogramów. Prowadzi to do stanu, w którym człowiek przestaje się sam sobie podobać i postrzegać swoje ciało jako atrakcyjne. Pojawiają się negatywne myśli, spadek pewności siebie i złe samopoczucie, a co za tym idzie – niechęć do odbywania stosunków seksualnych. Jak już wcześniej zostało wspomniane, stres prowadzi do wzmożonej produkcji kortyzolu, a ten z kolei blokuje hormony związane z życiem seksualnym i zmniejsza libido.

Ciężko zainicjować jakiekolwiek czynności intymne, gdy człowiek jest zestresowany i targają nim nerwy. Nastawienie takiej osoby równie skutecznie wpływa na zniechęcenie partnera do igraszek. W końcu, kto ma ochotę przebywać w pobliżu osoby zdenerwowanej, a tym bardziej uprawiać z nią seks? Można więc stwierdzić, że stres stanowi także barierę techniczną.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że stres w wielu przypadkach prowadzi do nadużywania alkoholu i popadania w nałogi.

Alkohol, nikotyna i narkotyki zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, a w rezultacie – obniżają libido i prowadzą do wielu dysfunkcji, które mocno pogarszają jakość życia intymnego. Mowa tu np. o nieprawidłowym nawilżeniu organów płciowych u kobiet, co prowadzi do otarć i bólu w trakcie stosunku, bądź problemów z erekcją – w przypadku mężczyzn. Stres wpływa także na funkcjonowanie przysadki mózgowej, która między innymi kontroluje pracę jajników. Może to doprowadzić do zaburzenia cyklu menstruacyjnego, co spowoduje problemy z płodnością.