Czy sport to zawsze zdrowie?

Poza dbaniem o zróżnicowaną dietę i unikaniem używek, czynnikiem istotne wpływającym na zdrowy styl życia jest regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia niosą za sobą wiele korzyści, takie jak m.in. utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zgrabna sylwetka, dobre samopoczucie czy większa wytrzymałość organizmu. Nadmierna aktywność fizyczna o wysokiej intensywności może być jednak szkodliwa, podobnie jak błędy techniczne czy złe dopasowanie wysiłku do poziomu kondycji.

Nieodpowiednia intensywność i częstotliwość ćwiczeń

Powszechnie uważa się, że w celach profilaktyki zdrowotnej wystarczy ćwiczyć około 5 razy w tygodniu po 30 minut. Wiele osób przecenia jednak swoje możliwości, co prowadzi do prób szybkiego budowania kondycji od zera. Rozpoczynając treningi, należy stopniowo wydłużać ich czas oraz powoli zwiększać obciążenia. Jeżeli od razu podjęty zostanie długi i intensywny wysiłek, wystąpić mogą bóle stawów oraz inne objawy przeciążenia układu ruchu. Zbyt mocne forsowanie ciała prowadzi również do rozwoju groźnych stanów zapalnych w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza sportów wytrzymałościowych, które nie są przeznaczone dla każdego. Długotrwałe utrzymywanie organizmu w stanie ciągłej aktywności podnosi też poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Nieprawidłowa technika ćwiczeń i ryzyko kontuzji

Aktywność fizyczna może być szkodliwa, jeżeli nie jest wykonywana prawidłowo. Wszystkie ćwiczenia należy odbywać zgodnie z zaleceniami, najlepiej pod okiem trenera. Kluczowe znaczenie ma również rozgrzewka, która przygotowuje organizm do wysiłku. Niestety, wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem ignoruje ten aspekt. Brak rozgrzewki nie tylko utrudnia osiąganie odpowiednich efektów podczas ćwiczeń, ale też grozi urazami – np. nadwyrężeniem mięśni stabilizujących stawy czy skręceniem kostki. W przypadku problemów z kolanami, zastosować można opaskę Ortezan. Jej działanie przyczynia się do ustabilizowania stawu, a także ułatwia regenerację tkanek. Opaska Ortezan posiada magnesy, które emitują pole magnetyczne przenikające do tkanek głębokich oraz redukują dolegliwości bólowe.

Brak nawodnienia organizmu

Osoby nieaktywne fizycznie powinny przyjmować każdego dnia przynajmniej 250 ml płynów na każde 10 kg masy ciała, a w przypadku ćwiczeń dodatkowo 500 ml na każdą godzinę aktywności. Brak odpowiedniego nawodnienia przy dużym wysiłku sprawia, że krew gęstnieje. W rezultacie osłabia się jej zdolność do efektywnego odżywiania organów, co obniża sprawność intelektualną i fizyczną. Podnosi się ryzyko rozwoju zaburzeń układu krwionośnego, oddechowego i pokarmowego, a także tworzenia złogów w nerkach czy kamieni w pęcherzyku żółciowym. Podczas wysiłku organizm wydala pot, w którym znajdują się minerały i związki organiczne. Celem uzupełnienia tych braków, należy spożywać wodę wysokozmineralizowaną. Przy długotrwałej aktywności fizycznej, wskazane jest również przyjmowanie napojów izotonicznych.

Najkorzystniejsze dla zdrowia formy aktywności

Korzyści związane z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej są niepodważalne. Organizm powinien być jednak odpowiednio przystosowany do wysiłku, celem zminimalizowania niepożądanych konsekwencji. Badania wykazują, że najkorzystniejsze dla zdrowia są ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Dla zachowania dobrej formy zalecany jest chociażby trening z ciężarem własnego ciała, np. w postaci pompek przysiadów, brzuszków czy planków. Na sylwetkę pozytywnie wpływają ćwiczenia kardio, takie jak krótkodystansowe bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Sposobem na wzmocnienie narządów wewnętrznych jest trening mięśni Kegla, które osłaniają macicę, jelita pęcherz. Ich ćwiczenia mogą również zwiększyć satysfakcję seksualną, a u kobiet ułatwić przebieg naturalnego porodu.
Do wyjątkowo korzystnych form aktywności należą ponadto spacery. Regularne wybieranie się na piesze wędrówki przyczynia się nie tylko do spalania kalorii, ale też dotlenia mózg, wzmacnia pamięć oraz poprawia samopoczucie.