Ginekolog dziecięcy Warszawa

Ginekolog dziecięcy Warszawa

Z lekarzem ginekologiem można porozmawiać na wiele tematów, m.in.: dotyczących „złego” dotyku. Nie jest możliwe prowadzenie dojrzałego życia seksualnego, pomijając kwestię własnego ciała, jego naturalnych odruchów oraz funkcji. Młodzi ludzie muszą poznać swoje ciało, przyjemność natury erotycznej, kontrolować bodźce erotyczne. Dzięki np. masturbacji przygotowują się do wejścia w relacje intymne, do poznania świata fantazji, do rozpoznawania seksualnej tożsamości. Podstawą podejścia do seksu jest właściwa atmosfera dotycząca tematu cielesności, panująca w domu rodzinnym i najbliższym otoczeniu.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Nasze ciało „naszpikowane” jest wieloma miejscami, szczególnie wrażliwymi na dotyk.

Istnieją obszary o większej liczbie zakończeń nerwowych (dostarczające silne doznania), dotyczy to głównie prącia, łechtaczki, warg i okolic oczu oraz obszary skóry o przeciętnej ilość tych zakończeń, jest to np. szyja, klatka piersiowa czy pochwa. Pobudzanie własnego ciała, celem osiągnięcia seksualnej przyjemności określamy „masturbacją”. Specjaliści z zakresu seksuologii i psychologii- uważają, iż masturbacja to naturalna droga do poznania własnego ciała i zrozumienia przyjemności z seksu. Masturbowanie się to ani nie obowiązek, ani konieczność- to wybór intymny i nie powinien być narzucany przez inne osoby. Są osoby masturbujące się kilka razy dziennie, są i takie, które robią to sporadycznie, są i przeciwne tego typu zachowaniom. Masturbacja nie jest to choroba ani zboczenie, pozwala lepiej poznać swoje ciało i jego reakcje.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Inny, „zły” dotyk to wykorzystanie seksualne dziecka.

To zło zaburzające prawidłowe relacje międzyludzkie. Skrzywdzenie dziecka w sferze seksualności skutkuje wieloma zaburzeniami psychicznymi i zdrowotnymi. Dziecko boryka się z trudnościami w akceptowaniu własnego ciała, szacunku do siebie i do innych ludzi. W Polsce świadomość przemocy seksualnej wobec dzieci wzrasta, wzrasta również wrażliwość społeczna na krzywdę dzieci. Rangę problemu naświetlają środki masowego przekazu. Pomoc powinni nieść także nauczyciele, rodzice, pedagodzy i psycholodzy szkolni. Według policyjnych statystyk średnia wykorzystania seksualnego dzieci poniżej 15 roku życia to prawie 1500 każdego roku. To dużo, jak temu zapobiec?

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Jak przeciwdziałać przemocy seksualnej? Istotnym elementem w tej kwestii jest porozmawiać z dzieckiem. To rodzic lub opiekun powinien być pierwszym ogniwem w przekazywaniu wiedzy o seksualności, o budowie ciała i jego intymnych częściach. Należy określić granicę złego i dobrego dotyku. Młody człowiek powinien wiedzieć, że jego ciało jest jego i jeśli nie wyrazi na to zgody, nikt nie ma prawa go dotykać. Jeśli zostanie skrzywdzone, koniecznie musi zwrócić się do rodziców lub do innych zaufanych osób dorosłych, np. wychowawcy. Niech dziecko wie, że nie zawsze dotrzymywanie tajemnicy to konieczność, a w szczególności, jeśli wiąże się to z bólem, wstydem czy strachem.