Historia i ewolucja wózków inwalidzkich
Wózki przeznaczone są dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Najczęściej służą osobom z dysfunkcją kończyn dolnych i kręgosłupa. Pozwalają ustabilizować i utrzymać właściwą pozycję ciała oraz umożliwiają poruszanie się. Jednak, w jaki sposób osoby niepełnosprawne radziły sobie z życiem codziennym wieki temu? Przecież od zawsze ludzie ulegają wypadkom, więc jak funkcjonowali w przeszłości? Sprawdź, jak wygląda historia wózków inwalidzkich.
Historia wózków inwalidzkich
Początki wózków inwalidzkich nie były proste i już od wieków szukano różnych sposobów, by ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Rozpoczęto od transportowania osób chorych na specjalnych noszach lub w lektykach. Na taki luksus mogły sobie pozwolić tylko osoby zamożne. Pierwsze wzmianki o krzesłach na kołach, tj. ilustracje i malowidła pojawiają się około roku 500 p.n.e. w źródłach pochodzących z Chin i Grecji. Jednak nie udokumentowano, czy były one przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, czy po prostu służyły wygodzie zamożnych osób. Z kolei z roku 530 p.n.e. pochodzi płaskorzeźba znaleziona na chińskim sarkofagu, która przedstawia mężczyznę siedzącego na fotelu z trzema kółkami. Jest to pierwszy zachowany ślad pojazdu, który pozwalał na transport osoby w pozycji pionowej. Pojazd ten wymagał oczywiście pomocy osób trzecich. Nie ma niestety pewności, co można uznać za pierwszy wózek inwalidzki, ani kto go wynalazł.
Kilka wieków później pojawiły się informacje mówiące o tym, że w 1595 r. król Hiszpanii Filip II poruszał się na krześle z kołami, natomiast w roku 1700 francuski król Ludwik XIV stosował mechanizm, który pozwalał mu obracać się wraz z fotelem. Kolejna rewolucja przypadła na rok 1795, kiedy to John Dawson skonstruował wózek wyposażony w dwa przednie koła i jedno tylne do sterowania. W roku 1850 pojawił się wózek o stalowych kołach napędowych z przodu i jednym kółku samonastawnym z tyłu wózka. Jednak był on niezbyt wygodny w użyciu. Prawdziwy przełom miał miejsce na koniec XIX wieku, kiedy to wprowadzono wiele ulepszeń do wózków inwalidzkich, m.in. ramę z drewna, regulowane podłokietniki, podnóżki, przednie koła napędowe, siedzisko z wikliny. Na początku XX wieku pojawiły się inwalidzkie wózki elektryczne, jednak z uwagi na dużą wagę i rozmiary uniemożliwiały samodzielne poruszanie się, dlatego osoby niepełnosprawne były uzależnione od pomocy osób trzecich. W 1932 r. Harry Jennings na prośbę niepełnosprawnego przyjaciela skonstruował pierwszy składany wózek nadający się do transportu. Był on o połowę lżejszy od swoich poprzedników.
Dalszy postęp i ewolucja wózków inwalidzkich
Upływ czasu sprawił, że wprowadzono kolejne ulepszenia. Zmianie ulegały nie tylko funkcje wózków inwalidzkich, ale także waga, rozmiar, komfort użytkowania i wygląd. W latach 50. zaczęto kłaść nacisk na sport w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Wtedy właśnie powstały sportowe wózki inwalidzkie. W 1978 roku Marlin Hamilton uległ wypadkowi. Dostępne rozwiązania były jednak dla niego bardzo niezadowalające, dlatego poprosił o pomoc konstruktorów szybowców, którzy stworzyli lekki wózek dopasowany do jego potrzeb.
Dziś wózki inwalidzkie aktywne oferują wszystkie światowe firmy zajmujące się ich produkcją. Na rynku dostępne są nowoczesne modele wózków z napędem ręcznym oraz elektrycznym. Cechują się niezwykłą lekkością i wygodą. Ich konstrukcje są składane, co ułatwia przemieszczanie się i transport. Dostępne są w wersjach dla dorosłych i dzieci oraz można wyposażać je w dodatkowe akcesoria zwiększające komfort użytkowania – zauważa pracownik sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl, który oferuje wysokiej jakości medyczny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny.
Współczesne wózki inwalidzkie możemy podzielić na ręczne i elektryczne. Do wózków ręcznych zalicza się:
- wózki inwalidzkie stalowe
- wózki inwalidzkie aluminiowe
- wózki inwalidzkie aktywne
- wózki inwalidzkie pielęgnacyjne i specjalne
Natomiast do grupy wózków elektrycznych zalicza się wózki inwalidzkie pokojowe, terenowo-pokojowe, a także skutery elektryczne. Są to pojazdy doskonałej jakości, które są cały czas ulepszane. Jednak dotarcie do tego etapu wymagało na przestrzeni lat i wieków wiele kreatywności wynalazców i dużego nakładu pracy.