Jak prawidłowo przeprowadzić defibrylację AED?
Umiejętność przeprowadzenia defibrylacji może uratować czyjeś życie, w przypadku, gdy nastąpi nagłe zatrzymanie akcji serca. W tym celu wykorzystuje się defibrylator, który dzięki przesyłanym impulsom elektrycznym może ponownie przywrócić akcję serca. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega defibrylacja i jak prawidłowo ją przeprowadzić. Zachęcamy do lektury.
Na czym polega działanie defibrylatora?
Defibrylator jest to specjalne urządzenie medyczne, które wykorzystuje się w sytuacji zatrzymania akcji serca. Jest on wyposażony w specjalne elektrody, które mocuje się do klatki piersiowej poszkodowanej osoby. Przez elektrody defibrylator AED sam analizuje rytm serca, po czym wyraźnymi komendami podaje instrukcje krok po kroku osobie ratującej poszkodowanego. Defibrylator AED ma zaprogramowane wielkości energii potrzebne do pobudzenia mięśnia sercowego, sam ładuje energię, a wyzwolenie jej dokonuje się automatycznie lub przez ratownika (wersja półautomatyczna). Ta nowoczesna funkcja urządzenia sprawia, że z łatwością może z niego korzystać niemal każda osoba.
Jedną z firm, która zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości sprzętu i akcesoriów medycznych jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe byt-med. Firma oferuje sprzedaż nowoczesnych defibrylatorów automatycznych AED, które są poręczne i proste w obsłudze. Co więcej, w skład defibrylatora wchodzi dodatkowo:
- monitor,
- elektrody,
- golarka,
- rękawiczki jednorazowe,
- maseczka z ustnikiem.
Jak prawidłowo przeprowadzić defibrylację?
Obecnie produkowane defibrylatory AED wydają instrukcje głosowe, dzięki czemu ich obsługa jest niezwykle prosta. Powinny być one umieszczone w dobrze widocznych i ogólnie dostępnych miejscach, aby można było z nich skorzystać w odpowiednim momencie. Najczęściej można je znaleźć w miejscach publicznych, takich jak urzędy, stacje metra, czy też galerie handlowe.
W przypadku, gdy konieczne jest użycie defibrylatora , należy go włączyć, a następnie działać zgodnie z poleceniami urządzenia. Kolejnym krokiem jest staranne przyczepienie elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego. Ważne jest, aby klatka była sucha i gładka, co ułatwi ich przyklejanie, a poszkodowany musi leżeć na suchym podłożu.
Po wykonaniu tej czynności nie należy dotykać poszkodowanego gdyż może to uniemożliwić prawidłową analizę rytmu serca osoby poszkodowanej przez defibrylator. W sytuacji, gdy akcja serca będzie zaburzona, urządzenie głosowo poinformuje o konieczności wciśnięcia przycisku, który aktywuje impuls elektryczny (wersja półautomatyczna) lub samo aktywuje impuls (wersja automatyczna defibrylatora). W przypadku, gdy urządzenie zakończy swoje działanie, należy powrócić do samodzielnej resuscytacji danej osoby aż do chwili przywrócenia prawidłowego oddechu lub do przyjazdu specjalistycznych ratowników medycznych.