Chodaki medyczne. Kto powinien je nosić?

Chodaki, inaczej znane jako drewniaki, to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych rodzajów obuwia medycznego. Wydają specyficzny dźwięk podczas chodzenia, który jest nieodzownym elementem szpitali, przychodni i gabinetów dentystycznych. Wyróżniają się wytrzymałością, niebanalnym wyglądem i niezwykłą wygodą noszenia. Dlaczego więc chodaki to najlepsze obuwie medyczne?

Chodaki medyczne, czyli obuwie zaskakujące wygodą

Na pierwszy rzut oka chodaki nie zachwycają swoim wyglądem. Sprawiają wrażenie topornych, kanciastych i ciężkich. To spostrzeżenie jest jednak złudne. Zakładając chodaki można odkryć, że są super wygodne. Są zbudowane z drewnianej podeszwy, która w znacznym stopniu odpowiada za komfort noszenia chodaków. Podeszwa z drewna zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp i powstawaniu odparzeń. Do produkcji drewniaków wykorzystuje się najczęściej niemalowane drewno olchowe, bukowe lub brzozowe, które charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Chodaki medyczne są również ortopedycznie wyprofilowane, dzięki czemu stopa jest ustabilizowana we właściwej pozycji. W połączeniu z podwyższeniem na piętę, podeszwa wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy przy jednoczesnym odciążeniu kolan i kręgosłupa.

Czy chodzenie w chodakach jest dobre dla zdrowia?

Przez swoją popularność chodaki medyczne zostały poddane krytycznej ocenie. Wielu ludzi zaczęło twierdzić, że obuwie tego typu źle wpływa na zdrowie i prawidłową postawę. Opinia ta jest skierowana jednak do casualowych drewniaków dostępnych w sieciówkach w niskich cenach, które w tym przypadku świadczą o niskiej jakości. Tam, gdzie liczy się ograniczenie kosztów produkcji, nie wykorzystuje się bowiem żadnych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort noszenia. Najlepiej kupować chodaki od profesjonalnych producentów obuwia medycznego, którego przykładem jest pracownia obuwia medycznego z Wejherowa. Kupując sprawdzone buty można mieć pewność, że są one wykonane z wysokiej jakości materiałów i wspomagają dobrą postawę kręgosłupa, jednocześnie go odciążając.

Dlaczego chodaki to najlepsze obuwie medyczne?

Chodaki medyczne wyróżniają się przede wszystkim niezwykłym komfortem noszenia, dzięki czemu umożliwiają efektywną pracę ich użytkownikom. Odpowiednią wygodę zapewnia specjalna konstrukcja. Chodaki medyczne produkowane są z użyciem drewna olchowego, wykończonego od spodu warstwą gumy. Dzięki temu obuwie zyskuje właściwości antypoślizgowe i amortyzujące, a buty nie stukają podczas chodzenia. Cholewka natomiast jest zazwyczaj wykonywana ze skóry naturalnej, która sprawia, że obuwie idealnie dopasowuje się do stopy, a do tego zapewnia wysoką oddychalność i wytrzymałość.

Tym, co wyróżnia chodaki medyczne od tych, które są przeznaczone do noszenia na co dzień, jest wyprofilowana konstrukcja, idealnie dopasowana do anatomicznej budowy stopy. Dzięki temu buty wspierają odpowiednie ułożenie stopy w trakcie chodzenia, jednocześnie zapobiegając koślawieniu się pięty czy pogłębianiu płaskostopia. Szczególne znaczenie ma to więc dla osób, które przez kilka godzin dziennie nieustannie stoją  – a więc dla lekarzy, pielęgniarek czy recepcjonistek.