Rezonans magnetyczny Warszawa

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz używanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała albo jego pewnej części pod kątem zapalenia, uszkodzenia albo procesów nowotworowych. Pacjent w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy trzeba zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco również MRI. Wszystkie wspomniane badania mają ogrom zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na odpowiednią diagnozę a potem skuteczne leczenie.

Ogromnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji między innymi wykorzystania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma płaszczyznami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego poszczególne elementy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów rakowych, przerzutów ale również analizie rozległych urazów, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada także wady. Kardynalną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale czeka się nader długo. Prędzej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź USG. Jest ewentualność wykonania rezonansu prywatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, niemniej wykluczeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się istotny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu ankiety.
Na samo badanie warto przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na badanie bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

Podczas badania pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które po trasie uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian udostępnia dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie ważny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.