Dlaczego warto podawać witaminę D3 dla dzieci?

Sezon przeziębień i grypy można uznać za oficjalnie rozpoczęty. To właśnie ten czas, jesienne deszcze, chłodniejsze powietrze, to właśnie wtedy łatwiej złapać jakąś infekcję. Szczególnie narażone są na to mniejsze dzieci, u których nie w pełni jeszcze wykształcony system immunologiczny jest atakowany ze wszystkich stron przez wirusy. Na szczęście można temu przeciwdziałać aplikując naszym pociechom suplementy z witaminami. Prym wiedzie tutaj witamina D3 – dlaczego?

Charakterystyka i rola witaminy D

Witamina D występuje jako hormon, który wytwarza nasz organizm. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, o której od dawna wiadomo, że pomaga organizmowi wchłaniać i zatrzymywać wapń i fosfor; a oba te składniki mają kluczowe znaczenie dla budowy kości. Ponadto badania laboratoryjne pokazują, że witamina D może zmniejszać wzrost komórek rakowych, pomagać kontrolować infekcje i zmniejszać stany zapalne. Wiele narządów i tkanek organizmu ma receptory dla witaminy D, co sugeruje ważną rolę wykraczającą poza zdrowie kości, a naukowcy aktywnie badają inne możliwe funkcje.

No właśnie – ostatnie badania wskazują, że witamina ta ma niebagatelne znaczenie przy zapobieganiu przeziębieniom. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczenie leży w fizjologicznej podstawie ochronnego działania witaminy D. Podnosi ona bowiem wymiernie zdolności do stymulowania odporności wrodzonej i łagodzenia wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Innymi słowy, im więcej witaminy D w naszym organizmie tym sprawniejszy w działaniu nasz system immunologiczny. Niedobór wręcz predysponuje nasze dzieci do jesiennych i zimowych infekcji dróg oddechowych.

Występowanie witaminy D3

Istnieją oczywiście specjalnie przygotowane suplementy diety, ale witaminę D3 można spotkać również w menu. Zdecydowany prym wiodą potrawy rybne, a szczególnie bogaty w tą witaminę jest węgorz i łosoś. Ponadto bogate pokłady D3 znajdziemy w mleku i jajach. Innym źródłem są grzyby (grzybiarze do dzieła!) i drożdże, a na półkach sklepowych można znaleźć sporo produktów wzbogaconych o tą witaminę. Nie bez kozery witaminę tą określa się także jako „witaminę słoneczną”. No właśnie, promieniowanie słoneczne też jest dostarczycielem tej przydatnej porcji zdrowia.

Wspomnieliśmy o suplementach. Oczywiście dawkowanie zależeć powinno od wielkości niedoborów danego składnika w organizmie, wiec zaleca się wizytę u lekarza i przeprowadzenie stosownych badań.

Suplementacja dla dzieci

Witamina D3 dla dzieci gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/witaminy-i-mineraly/witamina-d-dla-dzieci zalecana jest zwłaszcza w tym najwcześniejszym okresie życia. W zasadzie podawanie jej niemowlętom jest już ogólnie uznaną praktyką. Dzieje się tak dlatego, że naturalne mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości tej witaminy, a ta jak wiadomo nie tylko potrafi chronić przed infekcjami, ale jest też niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości. Suplementy dostępne są bez recepty w aptekach.

Pamiętać należy jednak, że istnieje pewne ryzyko, jeśli dzieci przyjmą zbyt dużo witaminy D z suplementów diety. Pojawić się wówczas może groźba rozwoju kamieni nerkowych. Rodzice muszą obliczyć ilość witaminy D, jaką ich dziecko otrzymuje z mleka wzbogaconego, innej żywności i suplementów witaminowych, aby upewnić się, że całkowita ilość nie przekracza uznanych norm.