Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która umożliwia nie tylko poprawę wyglądu uzębienia. Odpowiednio przeprowadzone leczenie ortodontyczne znacząco poprawia funkcjonalność narządu żucia. Kiedy warto je wdrożyć? Do ortodonty umawiają się dziś osoby w każdym wieku. Młodzież zazwyczaj zaczyna nosić aparat ruchomy, z kolei u dorosłych specjaliści zalecają wariant stały. Na szczęście czasy wstydzenia się charakterystycznych zameczków oraz drucika na zębach odeszły już do lamusa. Współcześnie wiemy, że aparat ortodontyczny to oznaka dbania o uzębienie, a to stanowi ogromny plus. Prócz tego wizualnie odmładza, zwłaszcza gdy jego posiadacz zdecyduje się na kolorowe gumeczki. Kiedy należy wziąć pod uwagę rozpoczęcie leczenia ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny – kiedy warto?

Niektórzy rezerwują termin wizyty u ortodonty, ponieważ nie są zadowoleni z estetyki swojego uśmiechu. Marzą o idealnych zębach, z których będą mogli być dumni. Można jednak założyć, że zdecydowana większość pacjentów to osoby z różnego rodzaju wadami zgryzu. Zdiagnozowane zaburzenie to najważniejsza przesłanka do podjęcia terapii – może mieć postać widocznych niedoskonałości uzębienia, np. stłoczenia zębów, przodozgryzu albo tyłozgryzu. Do tej grupy wad zalicza się również zgryz głęboki, otwarty, zatrzymane zęby oraz szparowatość zębów.

Część wad zgryzu to dolegliwości uwarunkowane genetycznie. Jeśli więc w rodzinie pojawiły się powikłania związane z uzębieniem, konsultacja z ortodontą to rozsądne rozwiązanie. Gabinety specjalizujące się w tym zakresie można znaleźć w każdym mieście, nie tylko w dużych ośrodkach. Przykładowo, w stolicy pracuje niejeden wykwalifikowany dentysta Warszawa Bemowo to dzielnica, w której na chętnych czeka Time for Dentist.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

To, jak będzie przebiegać leczenie wad zgryzu oraz jaką metodę dobierze stomatolog, zależy od szeregu czynników. Poza wyraźnie widocznymi wadami, mogącymi wpływać na wygląd całej twarzy oraz np. problemy z gryzieniem czy przeżuwaniem, powodem do założenia aparatu bywa wada wymowy. Jeśli będzie zaawansowana, może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Nieprawidłowości zgryzu przyczyniają się do licznych kłopotów zdrowotnych – mogą wywoływać bóle głowy lub żuchwy, doprowadzać do kruszenia się lub pękania zębów, a pośrednio nawet do wypadania plomb. Stopniowo zmniejszają odporność uzębienia. Warto podkreślić, że nieleczone wady zgryzu u dzieci mają negatywny wpływ na stan zębów w dorosłym życiu.

Gdzie założyć aparat ortodontyczny?

Duża liczba gabinetów ortodontycznych to powód do radości dla osób chcących skorygować zgryz. Niemniej należy dobrze przemyśleć ten krok, zwłaszcza że mówimy o dość długiej (zwykle kilkuletniej) oraz wymagającej terapii. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn będziemy chcieli zmienić specjalistę w trakcie leczenia, istnieje ryzyko konieczności rozpoczęcia go od początku. Lepiej tego uniknąć, co znacząco ułatwi skorzystanie z usług doświadczonego stomatologa. Powinien regularnie aktualizować swoją wiedzę na kursach oraz konferencjach. W stolicy pracuje taki ortodonta Warszawa Bemowo to dzielnica, w której można umówić się na spotkanie ze specjalistą Ttime for Dentist.

Zabiegi ortodontyczne przywracają piękny uśmiech, pewność siebie oraz samopoczucie. Wymagają samozaparcia oraz stałej współpracy ze stomatologiem, ale ich efekty są warte poświęcenia.