Haluksy – jak sobie z nimi radzić?

Haluksy – jak sobie z nimi radzić?

Haluksy stały się powszechnym schorzeniem. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku, w tym czasami nawet u dzieci. Zniekształcenie stopy bywa bardzo dokuczliwe, wywołuje ból i dyskomfort w czasie chodzenia, a więc wykonywanie najdrobniejszych czynności może być problematyczne. Haluksy objawiają się naroślą na palcu oraz odchyleniem bocznym palucha w stronę sąsiednich palców. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy!

Przyczyny haluksów

Czynniki, które mogą powodować haluksy, są różne. Najczęściej mówi się o nieodpowiednim obuwiu, za małe, za ciasne, jak i za duże buty mogą prowadzić do różnych schorzeń i deformacji stóp, w tym również do haluksów. W przypadku kobiet noszenie wysokiego obuwia również może prowadzić do deformacji stopy, z kolei u panów haluksy mogą być konsekwencją urazów, nabytych wskutek uprawia sportu. Bardzo często haluksy to efekt nieprawidłowego trybu życia. Nie od dziś wiadomo, że brak ruchu, czy zła dieta, może prowadzić do różnych schorzeń, w tym także do zniekształceń stopy. Oprócz tego na haluksy są naroże osoby z nadwagą, u których pod wpływem ciężaru dochodzi do nadwyrężenia stopy, a w dłuższej perspektywie do powstania haluksów. Za ostatnią przyczynę wystąpienia koślawego palucha podaje się geny.

Jak sobie z nimi radzić?

Podstawowa zasada walki z każdym schorzeniem mówi, że im wcześniej się za to zabierzemy, tym istnieje większa szansa, że je zwalczymy. I tak też jest w przypadku haluksów. Gdy zauważymy niepokojące oznaki, to warto zgłosić się do lekarza. On obejrzy stopę i zaleci odpowiednie leczenie. Istnieje też wiele sposobów na to, by radzić sobie z haluksami na własną rękę. Buty na haluksy to jedno z lepszych rozwiązań. Rynek oferuje nam szeroki wybór różnego typu obuwia, przeznaczony właśnie do walki z tą dokuczliwą przypadłością. Wykonane są z wysokiej jakości skóry, która zapewnia wygodę i komfort w czasie chodzenia, a więc nawet widoczne haluksy nie zakłócą nam wykonywania podstawowych czynności.