Maty basenowe jaką wybrać?

Maty basenowe jaką wybrać?

Maty basenowe to niezwykle rozległy temat, który prędzej czy później dopadnie każdego, kto będzie chciał posiadać basen we własnym ogródku. Tak naprawdę są to rozwiązania bardzo zróżnicowane, nie tylko pod kątem materiału z jakiego są wykonane, ale także pod kątem kształtów, wymiarów, czy też wyglądu. Nim jednak przejdziemy do głównych cech, warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest mata basenowa?

Mata basenowa – co to jest?

Mata basenowa to produkt, który doceni każdy użytkownik basenów. Cechuje się ona naprawdę bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Innymi słowy będzie spowalniała tempo ogrzewania się wody w naszym basenie sprawiając, że zachowa on swoje idealne warunki termiczne. Oprócz tego pełni rolę bardziej techniczną. Idealnie sprawdza się jak ochrona podłoża naszego basenu przed różnego rodzaju zabrudzeniami, czy też twardymi kamieniami, które to mogłyby go uszkodzić. Oprócz tego pełni funkcje nico bardziej praktyczne, w tym przykładowo stanowi miejsce np. do składowania butów, czy ubrań. 

W praktyce bardzo często mata basenowa dodawana jest do każdego basenu, przez co nawet nie zdajemy sobie sprawy  jej istoty, przynajmniej do czasu, gdy okaże się, że zakupiony przez nas basen jej nie posiadał. Jednakże nie ma co się załamywać, gdyż rynek jest pełen różnych rozwiązań, które z pewnośćią sprawdzą się o wiele lepiej, niż te dodawane firmowo, trzeba tylko poszukać. 

 

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że mata basenowa może także posłużyć, jako zabezpieczenie terenu pod zbiornikiem, jak i jako zabezpieczenie terenu wokół niego. Będzie chroniła nasze pociechy przed skaleczeniem się, czy też nadepnięciem na coś bolesnego. 

 

Kupując mate pod basen – na co zwrócić uwagę?

W praktyce powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warto tutaj poruszyćm.in. kształt, który będzie miał najprawdopodobniej największe znaczenie. Zazwyczaj możemy spotkać maty kwadratowe lub okrągłe odpowiadające kształtom basenów. Są też maty prostokątne, dające nieco więcej miejsca do wykorzystania. Kolejnym istotnym parametrem jest rozmiar. Ważne jest tutaj to, aby ten produkt był większy od samego basenu i to o minimum kilkanaście centymetrów, Ponadto zawsze należy pamiętać, aby spojrzeć na rodzaj materiału z jakiego jest ona wykonana. Zazwyczaj wykorzystuje się tworzywa sztuczne, które są najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, czy też wpływ innych substancji. Nie oznacza to, że na rynku nie ma innych materiałów – choć te są mniej wydajne. Idąć tym tropem dochodzimy do grubości, gdyż to ona będzie warunkowała termoizolacyjność naszej maty. Najprościej – im grubsza, tym lepiej.  Z drugiej jednak strony wraz z jej grubością wzrasta także waga, a przez to zmniejsza się wygoda w jej transporcie.