Badanie wariografem metodą wykrywania kłamstwa – czy aby na pewno?

Badanie wariografem metodą wykrywania kłamstwa – czy aby na pewno?

Przyjęło się, że wariograf pozwala wykrywać kłamstwa. Czy aby na pewno tylko o to chodzi w tym badaniu? Okazuje się, że badanie wariografem ma o wiele głębsze znaczenie. Chciałbyś się dowiedzieć, o co dokładnie chodzi? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Badanie wariografem – o co w tym chodzi?

Ludzie od tysiącleci poszukują skutecznego sposobu na wykrycie kłamstw w wypowiedziach. Patrząc na siebie i słuchając rozmówmy, często szukamy wskazówek, które ułatwią nam zadanie i pomogą ocenić, czy nasz rozmówca kłamie, czy też mówi prawdę. W obiegowych opiniach istnieje jednak urządzenie, które pozwala wykryć prawdomówność, a jest nim wariograf, zwany niekiedy poligrafem lub wykrywaczem kłamstw. Wariograf to tak naprawdę jedno z najstarszych urządzeń, które jest stosowane i przynosi skuteczne wyniki. Czy aby jednak na pewno to urządzenie do wykrywania kłamstw? Za jego pośrednictwem można rejestrować zmiany https://www.wariograf.com.pl/badanie-wariografem-kandydata-do-pracy-co-mozna-zbadac/ fizjologiczne towarzyszące emocjom, co najprościej mówiąc, oznacza, że urządzenie ujawnia i rejestruje aktywizację emocjonalną wskutek zmian zachodzących w tętnie, ciśnieniu krwi, elektrycznym przewodnictwu skóry oraz oddechu.

Jaka jest prawda o badaniu wariografem?

Nie ulega wątpliwości, że wariograf jest urządzeniem bardzo przydatnym i wysoko rozwiniętym. W końcu to za jego pomocą można rejestrować reakcje fizjologiczne organizmu na daną sytuację, a dokładniej mówiąc na zadawane pytania w trakcie badania. Jednak wykonywanie rejestracji tych pomiarów związanych z procesami emocjonalnymi nie powinno się utożsamiać z wykrywaniem kłamstwa. Wszystko dlatego, że zmiany te mogą mieć zupełnie inne podłoże, a to, w jaki sposób zostaną zinterpretowane, zależą od osoby prowadzącej badanie, od zadawanych pytań oraz od ogólnego stanu zdrowia badanej osoby. Przypisywanie wariografowi zdolności wykrywania kłamstwa niestety bardzo często wynika z niezrozumienia metodyki badań, dlatego, aby lepiej zrozumieć ich sedno, warto poświęcić im trochę więcej uwagi.