Metody usuwania hemoroidów
Hemoroidy są naturalną strukturą anatomiczną u każdego z nas. Jednak nie zawsze funkcjonują tak, jak należy. A kiedy pojawia się choroba hemoroidalna, zaczynamy odczuwać ból i świąd w okolicy odbytu, może pojawić się również krew. Nie należy ignorować tych objawów i jak najszybciej udać się na wizytę do proktologa, ponieważ nowoczesne metody usuwania hemoroidów są bezbolesne i nie wymagają pobytu w szpitalu.
Bezbolesny, krótki zabieg usuwania hemoroidów metodą Barrona
Opaskowanie, gumkowanie, podwiązywanie – metoda Barrona ma kilka nazw, choć wszystkie dotyczą tego samego zabiegu. Jest to jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie najmniej inwazyjnych metod usuwania hemoroidów. Co ważne dla pacjenta, jest to zabieg bezbolesny i krótki, niewymagający pobytu w szpitalu. Polega na założeniu gumowej opaski na podstawę guzka krwawniczego, co doprowadza do jego martwicy, a ostatecznie odpadnięcia. W Euro Klinice z Siemianowic Śląskich metodę Barrona stosuje się w połączeniu z fotokoagulacją podczerwienią, co przyspiesza proces martwiczy hemoroidów. Dzięki temu guzek odpada już po kilku dniach.
Tę metodę stosuje się najczęściej w przypadku żylaków odbytu I i II stopnia, w niektórych przypadkach również III stopnia. Guzki zazwyczaj usuwane są pojedynczo, a gumki na kolejne hemoroidy zakłada się w kilkutygodniowych odstępach. Choć jest to metoda mało inwazyjna, dzięki pojedynczemu usuwaniu guzków zmniejsza się ryzyko powikłań.
Laserowe usuwanie hemoroidów
Wśród metod laserowych możemy wyróżnić dwie: zabieg HeLP oraz LHP. Zastosowanie jednej lub drugiej metody jest zależne od stopnia zaawansowania zmian. Zabieg laserowego usuwania hemoroidów metodą HeLP jest stosowany przy hemoroidach do II stopnia. Polega na laserowej koagulacji światłem o długości 980 nm odgałęzień tętnicy odbytniczej. Jednocześnie częściowemu obkurczeniu ulega śluzówka oraz tkanki otaczające. To sprawia, że w guzku krwawniczym zmienia się przepływ tętniczo-żylny, a hemoroidy zaczynają się wycofywać. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, a efekty widoczne są już po kilku dniach.
Drugą metodą jest zabieg laserowy LHP. Do usunięcia hemoroidów wykorzystuje się światło o długości 1470 nm, a włókno lasera wprowadza się w okolicę splotu hemoroidalnego. Prowadzi to do obkurczenia, zmniejszenia oraz zniszczenia hemoroidu. Ponieważ jest to metoda stosowana do leczenia zaawansowanych zmian hemoroidalnych III i IV stopnia, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym ogólnym. Pomimo tego już po kilku godzinach po zabiegu pacjent może wrócić do domu.