Protetyka na NFZ – co przysługuje 

Protetyka na NFZ – co przysługuje

Regularne wizyty u stomatologów nie należą do chętnie wykonywanych przez Polaków. Efektem tego zaniechania jest spory odsetek osób, które potrzebują protezy w wieku 65-74 lata. Jest to również związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Coraz częstszym zjawiskiem są wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu leczenia protetycznego. Teoretycznie są one refundowane przez NFZ, lecz jak to naprawdę wygląda w praktyce?  https://klinikastomatologii.eu/klinika/protetyka/

W kwestii leczenia protetycznego, jedyną rzeczą jaką refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia jest proteza zębowa. Koszyk świadczeń stomatologicznych przewiduje, że raz na pięć lat pacjent może być leczony protezą ruchomą częściową. Tu jednak jest mały haczyk. Dotyczy to osób, które posiadają ubytek w zębach w ilości powyżej pięciu. W pozostałych przypadkach pacjenci muszą leczyć się na własny koszt. Niestety nie można też liczyć na pomoc państwa, gdy chcielibyśmy wypróbować nowoczesne korony, mosty czy implanty.

Również raz na pięć lat przysługuje refundacja protezy całkowitej. Dotyczy to tylko pacjentów, którzy są pozbawieni wszystkich swoich zębów. Jedyną grupą pacjentów, których nie dotyczą ograniczenia są pacjenci po przebytym leczeniu onkologicznym w obrębie twarzoczaszki. Wszystkim pacjentom przysługuje naprawa protezy raz na dwa lata. Pacjent ma również prawo do zgłaszania zastrzeżeń co do wykonania protezy. Skargę musi skierować do NFZ. Fundusz kieruje ją dalej do specjalnego konsultanta. Kiedy ten potwierdzi zastrzeżenia pacjenta, przychodnia musi wykonać protezę po raz kolejny.

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie protezy najtańsze, czyli akrylowe. Środki przeznaczane przez Fundusz na protetykę nie pozwalają na zakup komponentów najwyższej jakości. Tym samym, kolorystyka, estetyka i komfort użytkowania pozostawiają wiele do życzenia.

Pacjent może we własnym zakresie zdecydować się na lepszej jakości protezy szkieletowe lub nakładkowe. Ich zaletą jest to czego nie spotkamy w refundowanych protezach, czyli naturalny wygląd i jakość wykonania. Niestety tego rodzaju protezy trzeba wykonać w prywatnych klinikach.